Cable óptico activo USB-C de 10 m para vídeo 8K y datos 10G PD70W
-USB-C Active Optical Cable,for Bose VB-1 Videobar
-4 lane Displayport 1.4 Alt mode (supports up to 8K@60Hz and 4K@144Hz video resolutions)
-USB3.2 Gen 2 a 10 Gbps “SuperSpeed” (cámara web 4K, almacenamiento SSD)
-70W fast charging and eMarker (Fast Charging of Laptops, tablets and phones)
-Longitud ampliada hasta 15 m
-Perfil EMI/RFI prácticamente nulo para un rendimiento impecable.
-El diseño híbrido de fibra y cobre no requiere alimentación externa.
PREGUNTAS FRECUENTES
The FUCC-3202 Cable óptico activo de fibra USB-C is also called USB-C Active Optical Cable, Fiber Optic USB-C Cable, Active USB-C Cable, Hybrid USB AOC,USB-C Optical Cable. It is an All-In-One cabling solution specifically designed to address the increasing demand of UHD resolutions video up to 8K@60Hz & high-bandwidth data transmission up to 10Gbps, providing plug-and-play USB-C links that surpass the limitations of traditional copper cables.
The USB-C Fiber Active Optical Cable supports contemporary peripheral devices that utilize the latest USB 3.2 Gen 2 Type-C connection including immersive AR/VR devices, conference room cameras, machine vision systems, CCTV, or storage devices. With 10m length deliveying 70W/3A PD power, users can expect superior performance and a seamless plug-and-play experience for most meeting room and presenter’s desk applications. Say goodbye to the hassle of complicated setups and enjoy effortless connectivity with our FUCC-3202 USB 3.2 GEN 2 type-C to C Active Optical Cable.
Características destacadas:
- UHD Video Resolutions: alternate 4lane DP1.4 up to 8K@60Hz & 4K@144 Hz
- Alto ancho de banda: complied with USB 3.2 Gen 2, up to 10Gbps super speed
- Compatible con versiones anteriores: Supports USB 3.0 @ 5Gbps, USB 2.0 for 480Mbps
- Extended Transmission: Lossles transmission to 15m(50ft)
- La entrega de energía: 100W for 5m, 70W for 10m, 60W for 15m power delivery to the remote device
- Fácil instalación: Plug and play, true hot swappable
- Easy Identification: directional design with laser marking identifying
- Construcción duradera: Carcasa de aleación de zinc, conectores chapados en oro resistentes a la corrosión
- Resistencia EMI: High resistance to EMI, ensuring a reliable & high performance transmission
- Personalización: custom logo, packaging, and length up to 15m available
Aplicaciones:
- Sistema de video a bordo del avión
- Video Conference (PZT cameras,Videobars, Web Cameras)
- PC para juegos
- Teatro en casa
- Letreros LED
- Terminal móvil
- Equipo de imágenes médicas
- Auriculares de realidad virtual

Referencias de tipo de conector USB:
| USB 2.0 Tipo A USB 3.0 Tipo A USB 3.1 Tipo A ![]() |
USB 2.0 Tipo C USB 3.0 Tipo C USB 3.1 Tipo C ![]() |
| USB 2.0 Tipo B
|
USB 3.0 Tipo B
|
| USB 2.0 Micro B
|
USB 3.0 Micro B
|
| USB 2.0 Mini B USB 3.0 Mini B ![]() |
Garantía: 2 años
| Resolución de vídeo | DP 1.4, 8K/60Hz or 4K/144Hz(Maximum) |
|---|---|
| Protocolos compatibles | USB 3.2 GEN 2, USB 3.0, USB 2.0 |
| Velocidad de datos | 10Gbps(Maximum) |
| Máx. de datos | 10 Gbps |
| Conector A | USB 3.2 Tipo-C Macho |
| Conector B | USB 3.2 Tipo-C Macho |
| Alojamiento | Material: Aleación de zinc, Color: Turquesa |
| Cable | Φ6.0mm Cooper+Optical Hybrid Cable,RoHS compliant TPE Jacket |
| Mín. Radio de curvatura | 30 mm |
| Max. Longitud | 15 metros (50 pies) |
| La entrega de energía | 100W for 5m, 70W for 10m, 60W for 15m(Maximum) |
| Temperatura de trabajo | -20°C a 50°C (-4°F a 122°F) |
| Temperatura de almacenamiento | -20°C a 70°C (-4°F a 158°F) |





























Valoraciones
No hay valoraciones aún.